تبلیغات
افزودنی بتن - نکاتی درباره بتن و اختلاط آن

افزودنی بتن

روان کننده و فوق روان کننده بتن، ضد یخ بتن، چسب و ترمیم کننده بتن

نکاتی درباره بتن و اختلاط آن

جمعه 7 مهر 1396 ساعت 04:28 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علی حسینی | ( نظرات )

بتن همانطور که بارها اشاره کرده ایم ماده ای ضروری برای ساخت و ساز است که البته در هنگام استفاده از ان باید به موارد مختلفی دقت شد تا بتن ما کیفیت لازم را برای استفاده رد ساختمان داشته باشد. بگذارید نکاتی درباره بتن و اختلاط آن را برای شما بازگو کنیم. با وبلاگ افزودنی بتن همراه باشید.

Image result for Concrete

تولید بتن سبک با نوعی مواد افزودنی جهت متخلخل نمودن خمیر ماسه و سمنت و ساروج توسط شرکت NEOPOR SYSTEM در کشور آلمان با روش گشایش دائم طی مراحل تعاملی مهندسی انجام گرفته است. بتن سبک در گذشته و در حال حاضر در کشورمان تولید می شود که به بتن سبک صنعتی و بتن سبک گازی معروفند که هر کدام به نوبه خود ضررهایی برای محیط زیست دارا می باشند ولی در کشورهای توسعه یافته این نوع بتن سبک جای خود را به بتن سبک هوادار داده است.

 امروزه دانه هاى سبك خاك رس گشوده شده در بیش از 30 كشور جهان با نامهاى تجارى گوناگون تولید و عرضه مى شوند. در اروپا و آمریكا این بذر ها را با عناوینى نظیر لایتگ، لیكا، آگلایت و آرژكس مى شناسند. این بذر ها به طور مشابه در ایران با نام لیكا تولید مى شوند. ویژگى هاى این برز ها باعث شده است تا در طیف وسیعى از كارهاى عمرانى و صنعتى به كار روند.


لیکا که مخفف "مصالح رسی دوباره دایر شده سبک" در زبان انگلیسی است یکی از سبک ثمر های مهم صنعتی تلقی می شود. برای تهیه این تخم های سبك از بلد های گردان استفاده است. رس با بذر هایی به ریزی صفر تا دو میكرون در دمای بالاتر از 1000 درجه سانتی گراد در این بلد ها حرارت می بینند و گازهای ایجادشده در داخل آنها هم می شوند و هزاران سلول هوای ریز تشكیل می دهند. با سردشدن این مصالح سلول های فوق  باقی می مانند و سطح آنها سخت می شود.

Image result for Concrete

خواص لیكا باعث شده است تا بتن سبك لیكا كاربردهای فراوانی داشته باشد. یكى از روشهاى تهیه میوه هاى سبك استفاده از كوره گردان است. وقتى برخى از انواع رس با برز هایى به ریزى صفر تا دو میكرون در دماى بالاتر از 1000 درجه سانتى گراد در این كوره ها حرارت مى بینند، گازهاى ایجاد شده در داخل آنها گشوده مى شوند و هزاران سلول هواى ریز تشكیل مى دهند. با سرد شدن مصالح، این سلولها باقى مى مانند و سطح آنها سخت مى شود.

مقدار آب مصرفی در داخل بتن بسیار با سطوت است. به مقصود تکمیل فرایند واکنش سمنت و ساروج با آب شان مشخصی آب مورد نیاز است. در صورتی که این ارزش کمتر از آن حد باشد قسمتی از سمنت و ساروج برای واکنش آب کافی گرفتن نمی‌کند و واکنش نداده باقی می‌ماند. در صورتی که بیش از قدر مورد نیاز آب به مخلوط بتن اضافه شود پس از تکمیل واکنش، مقداری آب به صورت آزاد در داخل بتن باقی می‌ماند که پس از سخت شدن بتن باعث پوکی آن و نتیجتاً کاهش مقاومت خواهد شد. به همین دلیل دقت در مصرف نکردن آب زیاد در داخل بتن به اعلام حصول مقاومت بالا ضروری است.

مقدار آب لازم برای تکمیل واکنش به صورت پارامتر نسبت آب به سمنت و ساروج تعریف می‌شود. این نسبت برای سیمان پرتلند معمولی حدود ۲۵ درصد است. با این شان آب بتن فاقد کارایی لازم خواهد بود و معمولاً نسبت آب به سیمان مورد استفاده در کارگاه‌های ساختمانی بیش از این نرخ اعتبار است. در تعیین نسبت اختلاط بتن پارامتری لحاظ می‌شود که حشمت رطوبت سنگدانه‌ها را نیز قبل از افزودن آب به بتن لحاظ می‌کند که در تعیین مرتبت آب مورد نیاز حائز سطوت است. این رطوبت اضافی  مقدار رطوبت مازاد سنگدانه‌ها از حالت اشباع با سطح خشک SSD  است. 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :