تبلیغات
افزودنی بتن - بتن و کیفیت آب در آن

افزودنی بتن

روان کننده و فوق روان کننده بتن، ضد یخ بتن، چسب و ترمیم کننده بتن

بتن و کیفیت آب در آن

سه شنبه 4 مهر 1396 ساعت 04:12 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست علی حسینی | ( نظرات )

در ساخت بتن همانطور که می دانید به وجود آب نیاز است. البته این نکته هم را باید اضافه کنیم که اضافه کردن آب در آن نیز بسیار حائز اهمیت است. بگذارید بتن و کیفیت آب در آن را در این مقاله به شما بیشتر توضیح دهیم. با بخش افزودنی های مختلف بتن همراه باشید.

Image result for Concrete

در راستای پیشرفتهای صورت گرفته در جهان ، مهندسان بخش مسکن تحقیقات جدی و مستمری انجام داده و می دهند تا بتوانند مسکن با عمر مفید اضافه، استحکام بالا در مقابل بلایای طبیعی همچنین با اعتنا به پایان پیوند عصرانرژی ارزان ، لااقل و اكثراً انرژی در ساختمان مصرف گردد و دارای مركز معاملات اوراق بهادار و سهام تحصیل به هزینه دولت یاموسسات شهریه کمتری وابستگی به سایر مصالح رایج باشد که این ایده ها با شناسایی بتن سبک هوادار تحقق یافت.

هم اکنون بتن معمولی غالبا با دانسیته 2400kg/m3 تولید می گردد که با وقع به وزنش مشکلات فراوانی ازجمله اجرای سخت و باخاصیت جذب آب بسیار بالا دائما تاسیسات حرارتی و برودتی ساختمان را در معرض تخریب قرار می دهد و معایب دیگر ، خوشبختانه در حال حاضر با افزودن هوا به مخلوط ماسه و سیمان ، وزن آن تا اندازه متناسب توجهی کاهش می یابد و بتن سبک هوادار با خصوصیات بارزی تولید می گردد.


کیفیت آب در بتن از آن جهت حائز اهمیت است که ناخالصی‌های موجود در آن ممکن است در گیرش سیمان اثر گذاشته و اختلالاتی به وجود آورند. همچنین آب غیرمترقبه ممکن است روی لجاجت استوارسازی بتن اثر ناگوار گذاشته و سبب بروز لکه‌هایی در سطح بتن و حتی زنگ زدن آرماتور بشود. در اکثر اختلاط‌ها آب مناسب برای بتن آبی است که برای نوشیدن مناسب باشد. مواد جامد چنین آبی به كمیابی بیش از ۲۰۰۰ قسمت در میلیون ppm خواهد بود به طور معمول کمتر از ۱۰۰۰ ppm می‌باشد.

این مقدار به ازای انتما آب به سیمان ۰٫۵ معادل ۰٫۰۵ وزن سیمان می‌باشد. معیار سزاوار آشامیدن بودن آب برای اختلاط مطلق نیست و ممکن است یک آب آشامیدنی به جهت داشتن درصد بالایی از یونهای سدیم و پتاسیم که خطر واکنش قلیایی دانه‌های سنگی را به همراه دارد، برای بتن سازی مناسب نباشد. به عنوان یک قاعده کلی هر آبی که درجه اسیدیته آن بین ۶ الی ۸ بوده و طعم شوری نداشته باشد می‌تواند برای بتن مصرف شود. رنگ تیره و بو لزوماً وجود مواد مضر در آب را به اثبات نمی‌رساند.

Image result for Concrete

عایق بودن این بتن ها باعث کاهش سرعت تغییرات حجمی در اثر تغییرات دمائی شده و مداومت پیله آنها را در مقابل سیکل های حرارتی و یخبندان افزایش می دهد. عایق بودن حرارتی باعث خواهد شد تا سرعت انتقال حرارت به داخل این بتن ها کاهش یابد و لذا تنش های وارده عالم از تغییرات حجمی در اثر تغییر شکل های پلاستیکی موضعی تعدیل شود. همچنین این خاصیت فیزیکی انگیزه افزایش ایستادگی این بتن ها در مقابل آتش می گردد.

حداکثر نرمی در بتن ورود از روش نثار كردن دوغاب روی الیاف كاربرد می شود. در این روش شروع الیاف ریخته شده و سپس فضای بین آنها با ملات دوغابی پر می شود. میزان الیاف در این بتن حدود ۱۰ درصد می باشد که حدود ۱۰ برابر میزان الیاف در بتن های الیافی متداول است. با این مصالح لایه های محافظی بدون ترک و تقریبا غیر سزاوار نفوذ می توان ایجاد نمود. به علت نرمی علاوه این قطعات ظرفیت تغییر شکل پذیری این قطعات به میزان ظرفیت دال‌های فولادی می‌رسد . پافشاری فشاری این نوع بتن حدود ۱۱۰-۸۵ مگاپاسکال و اصرار خمشی حدود ۴۵-۳۵ N/m می باشد. از این قطعات می توان نه تنها به عنوان لایه‌های محافظ کوچک مصرف حشمت بلکه در باندهای فرودگاه در برابر ضربات عملکرد خوبی نشان می دهند. در کارهای تعمیراتی دال ها می توان از آنها به عنوان لایه روی بتن قدیم و بدون درز و در زمان کوتاهی مصرف نمود.



 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :